srijeda, 26. travnja 2017.

Jedna čašica ovog sirupa dnevno spašava život i uklanja masnoću u krvi

Zbog ubrzanog načina života i nepravilne prehrane puno ljudi ima problema s povišenim holesterolom u krvi. Kako biste ga normalizirali pokušajte s ovim prirodnim lekom.

Limune operite u hladnoj vodi pa ga zatim potopite u vruću vodu i dodajte 1 kesicu sode bikarbone. Ostavite da stoji oko sat vremena. Peršun zajedno sa stabljikom iseckajte na sitne komadiće. Limun zajedno sa korom takođe iseckajte na sitno. Tako iseckani peršun i limun staviti u lonac i dodajte 3 litre vode. Kuvajte na laganoj vatri dok ne dobijete oko 1,5 litru sirupa (2-3 sata). Sirup možete procediti. Pije se svako jutro, na prazan stomak, a mera je jedna puna čašica za liker. Mera je dovoljna za 15 dana, ako se pije svako jutro.

Potrebni sastojci:

- 1 kg limuna

- 5-6 vezica peršuna

- 3 l vode

- 1 kesica sode bikarbone

srijeda, 19. travnja 2017.

Šta sve liječi žalfija??


Svi svoga konja hvale, a travari će među najbolje uvijek uvrstiti i žalfiju. I po najstrožim kriterijumima, ona može slobodno da ponese titulu najljekovitije biljke na svijetu. Provjerite zašto... 

Žalfija, kadulja ili latinski Salvia officinalis (od riječi salvare, što znači spasiti ili liječiti) od pamtivjeka se koristi za liječenje gotovo svake bolesti, piše alternativa.

 Moderna nauka dokazala je da žalfija ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje. Smiruje, osvježava i okrepljuje, pomaže protiv bolova i visoke temperature, može da snizi nivo glukoze u krvi, što je čini korisnom kod dijabetesa. Nedavno se pokazalo da žalfija poboljšava pamćenje i djeluje protiv Alchajmerove bolesti.

 Praksa je dokazala da odlično pročišćava krv i jednako dobro pomaže kod izbacivanja sluzi iz organizma. Povoljno djeluje na cirkulaciju, protiv krvarenja i upala.

 Zbog svog jakog antiseptičkog delovanja, koristi se u liječenju afti, neugodnog zadaha, problema s grlom i krajnicima, karijesa i zagnojenja desni. Ako imate takvih problema – grguljajte čaj od žalfije. 

Žalfija deluje protiv učestalih povraćanja i proliva, a bolje nego bilo koja druga biljka pomaže radu crijeva i želudca.

 Povoljno djeluje na ženske tegobe. Poboljšava tonus materice, djeluje antigljivično, pomaže kod regulisanja menstruacije, uspostavlja hormonalnu ravnotežu i sprečava tegobe menopauze.

 Žalfija pomaže radu bubrega i sprečava nastanak edema.

utorak, 18. travnja 2017.

Tinkture: Kopriva čisti krv, a gospina trava liječi depresiju



Pripremite domaće tinkture, one su najjači oblik ekstrakcije ljekovitih tvari iz biljaka, a miješaju se s malo vode, čaja, soka ili se kapaju na kocku šećera.

 Ljekoviti sastojci tinktura ulaze u krvotok brzo, gotovo momentalno. Zato tinkture mogu biti, između ostalog, prva pomoć i lijek za hitne slučajeve. Mnogo su koncentriranije od drugih načina konzumacije ljekovitih biljaka poput čajeva, kaže Vesna Thiele, licencirana fitoterapeutkinja, te objašnjava kako je prednost tinktura u njihovu brzom djelovanju.

 Samo nekoliko kapi tinkture jače je od cijele šalice čaja. Stoga je njihova primjena jednostavnija, a i rok trajanja bilja dulji. Kroz tinkture se ljekoviti sastojci iz bilja mnogo lakše probavljaju i asimiliraju u tijelu nego kod sirovih biljaka.

 Tinkture se dobivaju namakanjem određene količine ljekovitog bilja u točno određenoj količini alkohola. Nekad su se u tu svrhu koristile rakije i vina, no danas ih je zamijenio etanol. Thiele kaže kako je alkohol najbolje otapalo, koje izvlači sve ljekovite sastojke iz bilja. Pravljenje tinktura alkoholom metoda je stara tisućama godina i koriste je svi ozbiljni herbalisti na svijetu.

 Alkohol se koristi zato što se najvažniji ljekoviti sastojci, poput esencijalnih ulja, smole, alkaloida steroida i brojne druge biokemijske tvari ili fitokemikalije, mnogo bolje rastvaraju u alkoholu nego u vodi (čaj) ili na bilo koji drugi način. Štoviše, određene važne fitokemikalije iz biljaka mogu se rastvoriti jedino u alkoholu. Alkohol također održava tinkturu i produljuje joj rok trajanja, zbog čega je on gotovo neograničen.

 - Osobe koje ne smiju ili ne žele konzumirati alkohol mogu ukapati tinkturu u šalicu vrućeg čaja. Na taj će način alkohol u potpunosti ishlapiti, a ostat će svi ljekoviti sastojci. Mnoge biljke mogu poslužiti za izradu tinktura, a najčešće se koriste kopriva i gospina trava. Kopriva je jedna od najkorisnijih ljekovitih biljaka - kaže Theile.

 Svi dijelovi koprive - stabljika, lišće, korijen i cvijet - imaju ljekovita svojstva. Švedski znanstvenik Abbe Kuenzle tvrdi, da bi kopriva odavno nestala s lica zemlje ako ne bi imala žalce. Životinje i insekti bi je odavno pojeli. Zbog velike količine željeza dobra je u liječenju anemije te čisti krv, a samim time i cijeli organizam. Uz koprivu, najzastupljenija je tinktura od gospine trave.

 - Ova biljka predstavlja cijeli jedan divan svemir čudesnih djelovanja koje su sve sažete u jednoj biljci. Doslovno nema niti jednog dijela ljudskog tijela, ali ni psihe, gdje gospina trava neće pomoći, stoga je jako cijenjena u narodu. Mnogim medicinskim i znanstvenim istraživanjima utvrđeno je da pomaže u liječenju reaktivne depresije – kaže Theile, koja se izradom tinktura bavi već godinama. -

Prvi put su me zaintrigirale kad sam u Njemačkoj pohađala školu u prirodi i upoznala se s recepturom tinkture od švedskog bilja. To je bilo prije 15-ak godina, i od tada naša kuća nikad nije bila bez ove tinkture. Ona je prva pomoć za bolju probavu, glavobolju ili kod rana, udaraca, reume, itd.

 Tinktura od koprive 

 – podiže razinu željeza u krvi, čisti organizam, pospješuje rast kose i sprečava otpadanje, sadrži kalcij, kalij, željezo, fosfor, vitamine C i A te organske kiseline.


Tinktura od gospine trave 

 – popravlja raspoloženje kod blage depresije, nervoze, razdražljivosti, potištenosti, straha i nesanice, podiže raspoloženje, uklanja osjećaj umora i bezvoljnosti U jednu litru rakije stavimo dvije pune šake na po suncu ubranih cvjetova i ostavimo bocu tri tjedna na suncu ili na toplome

 Tinktura za podizanje imuniteta

 češnjak

 kurkuma (u prahu ili korijenu)

 hren

 papar

 čili papričice

 đumbir

 etanol 45%

 Usitnite biljke te ih natopite u alkohol. Bilje mora biti u jednakim omjerima, a omjer bilja i alkohola treba biti od 5:1 do 10:1. Ostavite da stoji 2-3 tjedna te svakodnevno promiješajte kako bi se u etanol izvukle aktivne tvari. Nakon toga iscijedite biljni materijal i filtrirajte tinkturu.

ponedjeljak, 10. travnja 2017.

Najbolje namirnice za detoksikaciju


Velik dio vas je barem jednom osjetio simptome kao što su glavobolja, osjećaj iscrpljenosti te otežani rad probave. Sve su to simptomi koji tijelu daju signal kako je vrijeme za detoksikaciju ili čišćenje organizma. Jednostavno je teško odoliti slasnoj i nezdravoj hrani koju najviše konzumiramo tijekom proslava, ali i blagdana.

Nema ništa loše u tome da se ponekad počastite s malo hrane koja u sebi nema puno vlakana niti vitamina. Važno je da svaki put kada posegnete za ovakvim namirnicama svom tijelu priuštite čišćenje uz pomoć kojeg će se riješiti svega štetnog, što bi na bilo koji način moglo naškoditi zdravlju organizma.

 Mnoge bolesti dolaze zbog toga što se ne obavlja redovita detoksikacja, jer se u organizmu zadržavaju otrovi kojima tamo nije mjesto. Detoksikacijom se čisti organizam od tvari zbog kojih slabi imunitet. Nju je potrebno napraviti barem dva puta na godinu, a zbog ubrzanog načina života pokazalo se da uskoro ni ta dva puta više neće biti dovoljna.

 Čovjek u zadnje vrijeme jako malo vremena posvećuje zdravim obrocima, a umjesto toga se odlučuje za brzu hranu koja u sebi nema dovoljno važnih nutrijenata. Dozvolite bubrezima, crijevima i jetri da malo odmore i pomozite im svojim angažmanom.

 Čišćenje organizma možete ostvariti uz pomoć povrtnih nemasnih juha te raznih variva. Ovdje su važne namirnice poput brokule, cvjetače i prokulica. Sve te namirnice u sebi imaju klorofil koji pomaže u čišćenju jetre. Ne zaboravite na ciklu, celer i mrkvu, jer svi oni u sebi imaju dovoljnu količinu C vitamina.

 Nećete pogriješiti ako svoj organizam obogatite kruškama, grejpom i jabukama. Svi oni u sebi imaju topljiva prehrambena vlakna koja pomažu u smanjivanju kolesterola.

Obogatite prehranu povrtnim salatama prelivene maslinovim uljem te mliječnim proizvodima koji u sebi imaju važne probiotike. U trenucima dok je tijelu potrebna detoksikacija izbjegnite bilo kakve dijete koje bi mogle još više opteretiti vaš organizam. Vašem tijelu sada treba velika količina vitamina, minerala i vlakana. Povećajte broj laganih obroka.

četvrtak, 6. travnja 2017.

Šta je poželjno jesti za doručak a šta ne ?

Koja je hrana dobra za doručak?

Zdrav doručak bi se trebao sastojati od proteina i vlakana. Proteine možete dobiti iz nemasnog mesa, jaja ili soje, a vlakna iz žitarica, voća i povrća. Dobar primjer zdravog doručka je tvrdo kuhano jaje, naranča, zdjelica cjelovitih žitarica sa malo nemasnog mlijeka.

Što ne bi smjeli jesti za doručak

Nemojte jesti krafne i slatka peciva zbog razloga koje smo gore naveli. Nemojte jesti žitarice pune šećera. One nisu ništa drugo osim prazne kalorije. Ne pružaju vam ništa. Ne samo to, već ćete od previše te hrane dobiti na težini. Jeste li ikada primjetili kako se osjećate usporeno prije ručka? To je zato jer jedete previše šećera! Izbjegavajte bijeli kruh i pecivo. Brzo ćete ih probaviti i nakon nekoliko sati bit ćete gladni i umorni. Nemojte jesti mnogo pržene hrane. Nemojte jesti mnogo slanine, prženih jaja i tosta. Dodatna masnoća će vam se samo nakupiti u tijelu. Nemojte jesti čokoladice i peciva iz vrećice. Puni su šećera. Ne pružaju vam ništa uistinu dobrog. A zakidaju vas za sve ono što bi trebali jesti. Nemojte pretjerivati sa kavom. Nemojte misliti da samo možete piti kavu umjesto da jedete doručak, jer vam kava daje potrebnu energiju.

A što bi trebali doručkovati

Jedite žitarice koje sadrže malo šećera. Žitarice sa mlijekom su odličan doručak. To je i općenito dobro jelo za bilo koje doba dana. Dobro je pojesti jaje za doručak. Neću vam objašnjavati cijelu zavrzlamu o tome što pričaju da su jaja loša. Nemojte pasti na to. Jedite ih, ali umjereno. Palačinke. One mogu biti odlične s vremena na vrijeme. Umjesto marmelade ili čokoladnog namaza, jedite palačinke sa svježim voćem. Svježi voćni sok bez šećera je izvrstan za doručak. To će vas podići i bez kofeina u jutarnjoj kavi. I ne morate se brinuti da će vas uloviti drhtavica ako popijete previše. Dobro poznati tost. Ovo je izvrsno jelo za doručak. Samo nemojte pretjerati sa maslacem ili drugim namazima. Zobene pahuljice. Znam da vas je većina mrzila zobene pahuljice kada ste bili djeca. Ali one su odlično jelo. Uz mlijeko i malo šećera imat ćete kvalitetan doručak, od kojeg nećete tako brzo ogladnjeti. Voćna salata je odličan izbor za doručak. Obožavam ukusno osvježavajuće voće, koje ne trebam dugo pripremati. Izmiješajte svoje omiljeno voće i imate ćete pravi obrok! Ako ne volite doručkovati ili vjerujete da se ne osjećate dobro poslije doručka, možete razdvojiti doručak na dva manja obroka. Pojedite ujutro jedno tvrdo kuhano jaje, a sat ili dva kasnije pojedite jabuku ili šaku lješnjaka ili badema. Nije tako teško dobro doručkovati kao što mislite. Sjetite se sutra ujutro da je zdravi doručak najbolji početak dana. Primjetit ćete koliko bolje ćete se osjećati ujutro i ostatak dana kada ne preskočite doručak.