petak, 31. ožujka 2017.

Proljetna detoksikacija ljekovitim čajevima


Svi živimo u zagađenom okruženju te iz njega udišemo različite štetne čestice, naša koža upija različite štetne sastojke, te jedemo procesuiranu i tretiranu hranu koja dodatno truje naš organizam. Tu su naravno i lijekovi, masna hrana i tako dalje… Nakupljanjem, odnosno presporim izbacivanjem tih štetnih tvari iz organizma može doći do ozbiljnih poremećaja metabolizma, te pojave kroničnih, pa i potencijalno smrtonosnih bolesti.

 Kako se preko zime mnogo manje krećemo, jedemo masniju hranu, s puno manje vitamina i minerala (koji pomažu u detoksikaciji), češće smo bolesni pa u organizam unosimo i više lijekova, proljeće je pravo vrijeme kada na vrlo jednostavan način možete pomoći tijelu u čišćenju i ponovnoj revitalizaciji.

 Nemojte zaboravit da detoksikacija vrlo dobro djeluje ne samo na općenito zdravlje organizma, nego i na raspoloženje, tijelo dobiva više snage, obavlja se koža, kosa, nokti i općenito cjelokupni izgled. Isprobajte neke od čajeva i osjetite sve njihove blagodati.

 Poljska preslica

 Kako biste spremili proljetni čaj od preslice, uberite mlade, zelene vegetativne izdanke, koje upravo možemo naći na proljeće. Mlade izdanke uberite, svežite u snop, objesite naopačke i osušite na tamnijem i suhom mjestu. Poljska preslica u sebi sadrži velike količine silicijeve kiseline, saponina i flavona, što pomaže u izlučivanju mokraće. Čaj od preslice pripremite na način da četiri vrhom pune žličice preslice prelijete s pola litre hladne vode, te ostavite da odstoji 12 sati. Nakon 12 sati ocijedite vodu, te popijte tri šalice dnevno. Najbolje jednu ujutro, jednu popodne i jednu navečer. Poljsku preslicu možete pomiješati i s biljkama koje smo spomenuli već u prvom djelu teksta, dakle koprivom, maslačkom i brezom. Spomenutu mješavinu od ove četiri biljke pripremite na način da uzmete po jednu četvrtinu žličice od svake biljke, prelijete s četiri decilitra kipuće vode i naglo prokuhate. Ostavite da mješavina biljaka pokrivena odstoji 10 minuta, te ju nakon toga procijedite. Pije se po dvije šalice dnevno, ujutro i navečer) dva tjedna.

 Celer 

 Kada govorimo o ljekovitim sastojcima celera, najdjelotvorniji sastojci su eterično ulje, kumarin, bazične mineralne tvari i vitamini. Celer pomaže u izlučivanju mokraće, te djelovanju probavnih žlijezda, čisti krv i oživljava metabolizam. Također, djeluje i na raspoloženje. Za pripremu čaja od celera upotrebljavaju se suhi listovi, na način da se dvije čajne žličice preliju s 250 mililitra kipuće vode, te se sve ostavi da odstoji 10 minuta u pokrivenoj posudi. Čaj se pije ujutro i navečer prije jela. Lišće od celera možete pomiješati i s lišćem od koprive i maslačka. Po jednu trećinu žličice svake biljke pomiješajte s 250 ml vrele vode i ostavite da odstoji 10 minuta u pokrivenoj posudi. Pije se tri tjedna ujutro i navečer. Ovaj čaj se posebno preporučuje osobama koje imaju problema sa zglobovima i općenito reumatske tegobe.

 Vodopija ili divlja cikorija 

 Ova ljekovita biljka poznata je još iz pradavnih vremena, što nije niti čudno jer je bogata gorkim
tvarima, mineralima, vitaminima, specifičnim bjelančevinama i slobodnim aminokiselinama. Ova biljka potiče djelovanje želuca i crijeva, poboljšava izlučivanje mokraće i žući, poboljšava djelovanje jetre, a to znači i izbacivanje štetnih tvari iz organizma. Iznimno dobro djeluje na kožu. Za pripremu čaja upotrebljavaju se suhi listovi i korijeni. Priprema je nešto duža, pa ju zato dobro proučite. Navečer dvije čajne žličice suhog korijenja vodopije prelijte s 250 mililitara hladne vode. Ostavite da odstoji 12 sati. Tekućinu u kojoj se korijenje namakalo preko noći ocijedite u drugu šalicu, dok to isto korijenje prokuhajte u 250 mililitara nove vode. Kada je voda zavrela, dodajte dvije čajne žličice suhog lišća od vodopije, pokrijte, te ostavite da odstoji 10 minuta. Nakon toga dolijte vodu u kojoj se namakalo korijenje. Pijte po jednu šalicu čaja tri puta dnevno, najbolje ujutro, popodne i navečer, prije jela, u periodu od tri tjedna.

 Trnina 

 Ova ljekovita biljka sadrži flavonoide, tanin, glikozide, te vitamine i minerale. Vrlo je dobra za izlučivanje mokraće i znoja, te općenito rad probavnih organa. Također, se preporučuje osobama koje imaju probleme s aknama jer čisti kožu. Čaj se priprema od sušenih pupova cvjetova i listova, na način da jednu čajnu žličicu pupova i jednu čajnu žličicu lišća prelijete s 250 mililitara kipuće vode, poklopite posudu i ostavite da odstoji 15-ak minuta. Čaj se pije ujutro i navečer u periodu od tri tjedna.

 Potočarka 

 Ovo je vrlo zanimljiva biljka jer je izvrsna za detoksikaciju makar sadrži malo vitamina i minerala, organskih baza i eteričnog ulja. Potiče djelovanje probavnih organa, probavnih žlijezda, bubrega, potiče izmjenu tvari, stvaranje krvi, izlučivanje žuči. Zanimljivo je i to da se od nje ne sprema čaj, nego mješavina koja se uzima tri puta na dan. Također, ona se bere i konzumira svježa, jer sušena u potpunosti gubi svoj učinak. Potočarku je dakle potrebno ubrati svježu i sasjeckati u električnoj sjeckalici. Također, prije upotrebe potočarku potrebno oprati u slanoj vodi, u slučaju da ne bi bila zaražena metiljem. U sasjeckanu potočarku dodajte vode onoliko koliko ima potočarke, te nekoliko kapi jestivog ulja prema želji. Uzima se po jedna žličica ujutro, popodne i navečer prije jela. Ako želite, umjesto kašaste smjese, možete spremiti i salatu od svježe potočarke, začinjenu jabučnim octom ili sokom od limuna. Osobe koje imaju problema s mjehurom bolje neka izbjegavaju potočarku, jer može izazvati preosjetljivost mjehura.

 Oštrolist ili božarina 

 Biljka koja se često nalazi u mediteranskim vrtovima, a često je i samonikla. Sadrži mnogo sluzi i gorkih tvari, mikroelemenata, saponina i vitamina. Poboljšava izlučivanje mokraće, znoja, te drugih štetnih tvari iz organizma. Također, vrlo dobro djeluje na izgled kože koja postaje mekanija i glatkija. Kod nje se beru mladi listovi, te se priprema kao i potočarka.

srijeda, 29. ožujka 2017.

Tri stvari o menstrualnoj krvi koje svaka žena MORA da zna: Samo treća je SIGNAL ZA UZBUNU



RASPON "NORMALNIH" BOJA JE OGROMAN

- Ono što je jednoj ženi uobičajena boja, drugoj je potpuno suprotno. A raspon boja može da ide od svetlo roze do tamno crvene, gotovo braon. I sve je to normalno - kaže dr Dženifer Dvajler, ginekolog. Ono što je, kako ona kaže, znak za uzbunu, jeste kada vam se boja menstrualne krvi iznenada promeni. - Bledocrvena bojamože da bude simptom anemije, naročito kada osećate i vrtoglavicu - poručuje ova lekarka. VELIČINA UGRUŠAKA

MOŽE DA SE RAZLIKUJE 

Nekada su neprimetni, a nekada veliki. Ali, ukoliko ne odstupaju od onoga što vam se inače dešava u vreme menstruacije, to je sasvim normalno. - Svaka žena se pomalo uplaši kada vidi malo veći ugrušak. A sada kada su se pojavile i menstrualne čašice, mnogo su uočljiviji pa je više žena bez razloga zabrinuto - kaže dr Dvajler.

 AKO PRIMETITE OVAKVE UGRUŠKE, TO JE ZNAK ZA UZBUNU

Većina ugrušaka je sasvim normalna pojava, ali oni preveliki sa izrazito mesnatom teksturom mogu da budu znak za uzbunu. To može da bude simptom fibriida, benignih izraslina mišićnog tkiva materice. Uz to, ako vam se iznenada javi krvarenje između dve menstruacije, to može da bude znak polipa. Ako vam je odliv mnogo obilniji nego inače, možda imate problem sa štitnom žlezdom ili neki problem sa hromonima. A ako vam se vreme menstruacije odjednom i drastično promenilo, to može biti simptom policističnih jajnika.

7 namirnica koje vas spašavaju od mučnine i želučanih tegoba


Želučani grčevi, vjetrovi i nadutost samo su neki od simptoma stresa, virusne zaraze ili prehrane sastavljene od namirnica koje vaše tijelo ne podnosi.

 Bez obzira na uzrok, želudac nekad jednostavno treba predah od 'opterećenja'. U tim slučajevima posegnite za ovim namirnicama koe će ga umiriti.

 1. Menta Čaj od mente će smanjiti grčenje želuca i nadutost. Istovremeno će opustiti područje između jednjaka i želuca, ali vas i dosvesti u opasnost od dobivanja žgaravice (ako ste skloni žgaravici, želudac radije umirite nježnim čajem od kamilice). Izbjegavajte žvakaće gume od mentola bez šećera jer umjetna sladila mogu izazvati nadutost, vjetrove i podrigivanje.

 2. Jabučni ocat Jabučni ocat umirit će vaš želudac kad se izvor grčenja nalazi u manjku želučane kiseline. Jabučni ocat uz to sadrži i dosta hranjivih tvari poput vitamina B i C koje će dodatno unaprijediti stanje vašeg organizma. Ako vam je prejak okus octa, pomiješajte ga s malo vode i meda.

3. Riža Bijela riža je lako probavljiva namirnica koja sadrži dosta škroba, i ojačava želučanu ovojnicu. Rižu je dobro uvijek jesti, a posebno u trenucima kada patite od diareja uzrokovanih nekim tipom trbušnog virusa.


4. Đumbir Želite li smanjiti osjećaj mučnine ili nagon za povraćanjem – posegnite za đumbirom. Ova korjenasta biljka ima karakteristike koje umanjuju te neugodne posljedice. Sve što morate napraviti jest preliti vruću vodu preko kriški svježeg đumbira, pustiti da odstoji nekoliko minuta, a potom polako ispiti tekućinu.

 5. Banane Banane su odličan izbor za osobe koje često pate od proljeva jer ovo tropsko voće sadrži elemente koji će očvrsnuti vašu stolicu. Uz to se lagano guli i jede, te predstavlja bogat izvor kalija koji jača imunitet nakon dugotrajne bolesti.

 6. Tost Morate jesti čak i kada imate želučanih tegoba. Osjetljivom organu tada će najbolje prijati dobro tostirana kriška kruha, koja će spriječiti daljnje grčenje i bolove.

 7. Koromač Koromač je povrće bogato antioksidantima koji blagonaklono djeluju na zdravlje cijelog tijela. Poznat je i po svojim karakteristikama koje sprečavaju nadutost i vjetrove, kao i unapređivač izbacivanja toksina iz tijela. Svakog dana pojedite pola čajne žličice njegovih koštica, ili nešto nasjeckanog svježeg korijena.

utorak, 28. ožujka 2017.

Malina čuva srce i čisti kožu + recept (pita sa malinama)


Malina spada u porodicu ružovki (Rosaceae). Njen žbun raste do visine od 2 metra i daje plodove koji mogu biti žuti, ružičasti, crveni i toliko tamni da se jedva razlikuju od kupine. Najčešći su ipak crveni i ružičasti plodovi. Neke od najpoznatijih komercijalnih vrsta su Miker, Polka, Vilamet, Fertodi i Tilamer. Malina spada među najzdravije namirnice na svijetu.

 Nutritivne vrijednosti / kalorije 

100g = 64 kalorije (niskokalorična, dijetalna hrana)
Masti: 1g (1% preporučene dnevne vrijednosti)
Zasićene masti: 0g (0%) Trans masti: 0g
Kolesterol: 0g
Sol: 1mg (0%)
Ugljikohidrati: 15g (5%)
Vlakna: 8g (32%)
Šećeri: 5g
Proteini: 1g

Najzastupljeniji vitamini i minerali

100 grama malina sadrži:


Vitamin C: 26,2mg (44% dnevnih potreba)
Vitamin E: 0,9 mg (4%)
Vitamin K: 7,8 mcg (10%)
Vitamin B3 (niacin): 0,6 mg (3%)
Folna kiselina: 21,0 mcg (5%)
Pantotenska kiselina: 0,3 mg (3%)
Željezo: 0,7 mg (4%)
Magnezij: 22,0 mg (5%)
Fosfor: 29,0 mg (3%)
Kalij: 151 mg (4%)
Cink: 0,4 mg (3%)
Bakar: 0,1 mg (4%)
Mangan: 0,7 mg (34%)

 Dobrobiti za zdravlje

 Maline kao i ostalo bobičasto voće su jako bogate antioksidansima. One sadrže antioksidanse iz nekoliko različitih grupa uključujući flavonole, antocianine, tanine i čuveni resveratrol poznat po podmlađujućim svojstvima.

Glavna svrha ovih supstanci je da štite naša tkiva od oksidativnog stresa i starenja, a neki imaju sposobnost i da smanjuju upalu u tijelu. Pored ovoga maline su bogate raznim vitaminima i vlaknima. Što se tiče vlakana spadaju među najbogatije voćke jer čak 6% njihove težine je sačinjeno od vlakana. Vlakna pomažu da imamo urednu probavu ali su korisna i za mnoge druge stvari.


Zanimljive činjenice o malinama

-  postoji čak 200 vrsta malina (divljih i komercijalnih)

- razlika između crnih malina i kupina je u tome što maline imaju praznu unutrašnjost, a kupine punu

-  sadnica maline može živjeti i do 10 godina

RECEPT (PITA SA MALINAMA)


ponedjeljak, 27. ožujka 2017.

Aronija – bobice koje leče + RECEPT Mafini sa aronijom

Aronija – bobice koje leče + RECEPT Mafini sa aronijom

Aronija najviše liči na borovnicu, a dobila je naziv sibirska borovnica jer je iz Severne Amerike prvo dospela u Sibir i zbog toga što je otporna na niske temperature. U Evropi je privukla pažnju pre svega zbog svoje lepote, a posle toga ljudi su počeli da otkrivaju i njene medicinske blagodeti. Bogata vitaminima, mineralima i antioksidantima, aronija predstavlja lek koji umanjuje rizik od pojave mnogih oboljenja, kao što su karcinom debelog creva, kardiovaskularne bolesti, hronična zapaljenja, a posebno se ističe njen blagotvoran uticaj na pravilan rad organa za varenje.

BOGATA ANTIOKSIDANTIMA

Ovo bobičasto voće reguliše pravilan rad i izlučivanje hormona štitne žlezde, kao i pankreasa pa može biti korisna u lečenju dijabetesa. Podstiče zarastanje rana, usporava starenje organizma i kože, sprečava nastanak bora i štiti od UV zračenja. Jača imuni sistem i dobra je hrana i lek za decu, sportiste i rekonvalescente. Usporava procese starenja i ima antiseptičko dejstvo. Veruje se da antioksidanti iz aronije pomažu u lečenju svih hroničnih bolesti, kao što su kanceri, srčana oboljenja, Parkinsonova bolest, bronhitis... Sadrži najviše antioksidanata od 277 vrsta namirnica, uključujući i drugo jagodičasto voće, bobice, citruse, povrće, žitarice i začine. Aronija poboljšava cirkulaciju u krvnim sudovima glave i pomaže kod glavobolje i migrene. Osim toga, smiruje grčeve i upalu sluzokože creva, pospešuje bolji rad jetre i izlučivanje žuči, a blagotvorno deluje i kod svih upalnih stanja organa digestivnog trakta.

U KULINARSTVU

Aronija se koristi uglavnom kao hladno ceđeni voćni sok ili sirup. Od kilograma svežih, neoštećenih plodova dobija se oko 600 ml gustog soka, tamne, skoro crne boje, koji se konzervira pasterizacijom u staklenoj ambalaži. Ovakav sok konzumira se razređen u vodi ili čaju, a u sirovom obliku koristi se obazrivo, kao i drugi lekovi, tri puta na dan po 50 ml ili po pola čaše. Od aronije često se prave i džemovi. Posle ceđenja soka, pulpa sa semenom i korom prokuva se, zasladi i tako se dobija džem. Ima još mnogo načina da se iskoriste plodovi aronije. Slatko, voćni jogurt, sladoled, voćne salate, salate sa paradajzom, vino... Džem ili slatko jedu se pomalo, kašičicom, kao med, jer su oni u stvari lek dobijen direktno iz prirode.

RECEPT

mafini sa aronijom

Sastojci: 375 g brašna 200 g šećera kašika praška za pecivo kašika sode bikarbone 175 g maslaca Jaje Žumance 1,5 dl mleka limunova kora kesica vanilin šećera 100 g aronije 100 g bele čokolade Za 4 osobe Vreme pripreme 40 minuta Cena 850 dinara

Priprema

Brašno pomešajte sa šećerom, praškom za pecivo, sodom i vanilin šećerom. U to dodajte maslac i mešajte sve dok se smesa dobro ne ujedini. U drugoj posudi pomešajte mleko, jaja i limunovu koru pa lagano umutite. U posudu s brašnom dodajte borovnice i sitno iseckanu čokoladu i sve promešajte. Sipajte u papirnate korpice i stavite da se peče 25 do 30 minuta na 200 stepeni.

subota, 25. ožujka 2017.

Sve blagodeti uvinog čaja: Pomaže i ženama i muškarcima!


Uvin čaj, koji se priprema od biljke Uva ursi, veoma je popularan prirodni napitak koji rješava oboljenja urinarnog trakta. U narodu je poznat i pod nazivom medveđe grožđe, pa je od davnina sastavni deo tradicionalne medicine.

 Kad odete kod urologa na pregled, veoma lako se može desiti da će vam preporučiti upravo čaj od uve za urinarne infekcije. Osim što se koristi za liječenje bolesti i infekcije bubrega, bešike i mokraćnog kanala, ovaj napitak svoju upotrebu ima i kod uklanjanja simptoma zatvora, a efikasan je i protiv bronhitisa, prenosi dijetamesecevemene.com.

 Zbog toga je bolje da umjesto klasičnih medikamenata koji su skupi, uzmete čaj od uve, koji će vas oduševiti svojom blagotvornošću. Veoma lijepo se kombinuje sa brusnicom, a naročito je efikasan ako se pije sa sodom bikarbonom. U nastavku ćemo vam reći za šta je dobar uvin čaj, kako se pravilno priprema, gdje ima svoju primjenu i kako se dozira.

 Koja su ljekovita svojstva uvinog čaja

Ono što najbolje karakteriše ljekovita svojstva uvinog čaja jeste njegova upotreba protiv infekcija urinarnog trakta. Veoma je efikasan pri sprečavanju i liječenju bolesti poput cistitisa, uretritisa i nefritisa. Arbutin, koji je glavni sastojak ove biljke veoma lako se apsorbuje u želucu i dospijeva u urinarni trakt. On deluje protiv svih mikroba koji su uzročnici upalnih procesa u bešici, pospešuje njihovu eliminaciju i stvara osećaj olakšanja nakon svakog izlučivanja. Uvin čaj za mokraćne kanale ima blagotvorno dejstvo jer smanjuje i samu iritaciju i sprečava pojavu novih infekcija urinarnog trakta. Takođe, efikasan je i kao diuretik. Brojni antioksidansi kojima ova biljka obiluje pomoćiće da očistite svoj organizam od svih štetnih materija. Uvin čaj je dobar za eliminaciju bakterija i toksina iz bešike, ali i iz creva. Svoju primjenu ima i pri sprečavanju dijareje, omogućava hidrataciju organizma ukoliko je došlo do pojačanog gubitka vode. Zanimljivo je da je korisno piti čaj od uve za regulaciju krvnog pritiska. Brojni diuretici mogu da izazovu iscrpljenost organizma i dovedu do pada nivoa kalijuma. Kako biste izbegli ovaj rizik, savjetujemo vam da pijete uvin čaj, jer on neće imati štetne efekte po vaše tijelo. On će sačuvati kalijum u vašem tijelu i blagotvorno će djelovati na krvni pritisak.

Najbolji prirodni lijek za prostatu 

koja je uvećana Mnoge muškarce interesuje koje prirodno sredstvo pomaže kod upale prostate, budite sigurni da je upravo ovaj napitak među najboljima. Ako imate potrebu za čestim noćnim mokrenjem, odložen početak uriniranja, sporadičan i isprekidan mlaz, sigurno je da imate problem sa uvećanjem ove žlezde. Kako biste eliminisali ove neugodne simptome, savjetujemo vam da pijete uvin čaj za prostatu i to dve do tri šolje dnevno.

 Pomaže kod ženskih bolesti

Tanin koji biljka uva sadrži u svojim listovima, takođe pogoduje i damama, zbog čega se preporučuje da koriste čaj od uve za jajnike. Kao biste eliminisali upalu ovih ženskih polnih žlezda, potrebno je da pijete po tri šolje ovog ljekovitog napitka dnevno. Bitno je da ga ne koristite duže od mjesec dana tokom jedne godine, pa se ženama savjetuje da se konsultuju sa ginekologom ukoliko žele da koriste uvin čaj za jajnike.

 Izbjegavajte uvin čaj u trudnoći i ako dojite

Tokom perioda trudnoće i dojenja, zaista je teško odrediti adekvatnu ishranu i posebno treba paziti na to šta se od tečnosti unosi u organizam. Tokom ovog perioda žene su veoma podložne razvoju infekcija urinarnog trakta što je veoma neprijatna pojava koja mora brzo i efikasno biti rješena. Baš tada se javljaju pitanja da li se sme piti uvin čaj u trudnoći, obzirom na njegova blagotvorna djejstva. Kao što smo napomenuli, savjetujemo da ne koristite ovaj napitak duže od mesec dana u toku jedne godine. Posebno treba naglasiti da za vrijeme trudnoće, čaj od uve treba u potpunosti izbegavati, jer može da izazove kontrakcije. To za posledicu može imati prerani porođaj, a u nekim slučajevima i spontani pobačaj. Osim što je štetan po plod, uvin čaj u trudnoći je škodljiv i po trudnicu i ne treba ga piti, jer može da izazove ozbiljna oštećenja jetre. Kao što nije preporučljiv budućim majkama, ne bi trebalo da ga piju ni djeca mlađa od 12 godina. Isto tako, uvin čaj i dojenje ne idu jedno s drugim, pa ukoliko imate problema sa urinarnim infekcijama koristite adekvatnu zamenu, kao što je brusnica. 

Uvin čaj koliko dugo piti (doziranje)?

Odgovarajuća doza uvinog čaja zavisi od nekoliko faktora, a najviše od starosne dobi i cjelokupnog zdravstvenog stanja. Kao što smo već napomenuli, pijte dnevno tri šolje ovog napitka, odnosno do šest ukoliko ga koristite u mješavini sa drugim biljem. Njegovo djejstvo je uočljivo već poslije dva dana, a poslije jedne sedmice može da dođe do izlečenja bolesti. Ukoliko primjetite da vam je boja mokraće postala tamnija ili blago crvenkasta, ne treba da se plašite. Ovo je prirodna reakcija koju postiže uvin čaj za urinarne infekcije, jer na taj način eliminiše štetne bakterije i toksine.

Kako da poboljšate varenje?



Da biste pospiješili varenje hrane, poželjno je da 15 do 20 minuta prije jela popijete vodu, naravno, u količini za kojom osjećate potrebu.

 Za vrijeme ili odmah poslije obroka voda se ne preporučuje, jer varenje otežava, ističu nutricionisti. Dodaju i da ne treba svako da popije od dva i po do tri litra, odnosno 12 čaša, koliko su izračunate dnevne potrebe organizma.

 Većina namirnica koje unosimo, zapravo sadrži vodu, pa se u prosjeku sa hranom unese oko 4 čaše ove dragocjene tečnosti.

 Sokove takođe treba piti pola sata do 40 minuta prije jela, a ako imaju pojačanu kiselost bolje ih je piti nekoliko sati poslije jela. Korisni su jer osim celuloze sadrže i mnogo vlakana pektina. Pektina najviše ima u soku od jabuke, narandže i paradajza.

 Crni čaj takođe poboljšava varenje i doprinosi boljoj apsorpciji hrane. Ali ubrzava i metabolizam, jača centralni nervni sistem, srce i krvne sudove, otklanja pospanost, umor, glavobolju.

 Zeleni čaj, s druge strane, povećava tonus organa za varenje, a samim tim i apsorpciju hrane. Takođe, liječi trovanje i dijareju, ali čuva i zube od karijesa.

petak, 24. ožujka 2017.

Zašto su kruške zdrave?

Tradicionalna medicina davno je prepoznala ljekovita svojstva kruške. Prije nego nešto kažemo o tome želimo skrenuti pažnju da se kruške ne smije jesti na prazan stomak ili nakon mesa i teških jela. Pogotovo se nakon kruške ne smije piti voda, jer može izazvati proljev. S druge strane, ukoliko patite od opstipacije (zatvora) kruške su izvrsno rješenje za ovaj problem. Svježe kruške i kompot od krušaka doprinose čišćenju crijeva. Zasluga je to pektina, koji se nalazi u kruškama, ponaša se kao diuretik i ima blagu laksativnu aktivnost. Pektin u kruškama pomaže smanjenju nivoa holesterola, naročito ukoliko se jedu svježe neoguljene kruške, s tankom i mekom korom.

Hrana za dojenčad

Mnogi liječnici preporučuju da kruške budu jedan od prvih plodova kojima treba hraniti bebu. Iako ove tvrdnje nisu naučno dokazane, niko ne dovodi u pitanje činjenicu da se kašice od krušaka lako probavljaju, pa se zato daju bebama od najranije dobi. Još jedan od razloga zbog kojeg treba forsirati kašice od krušaka je što ovo voće veoma rijetko izaziva alergije.

Usporava starenje

Najmanje tri obroka voća dnevno za 36% snižavaju rizik od pojave makularne degeneracije koja se javlja starenjem. Podaci objavljeni u Archives of Ophthalmology pokazuju da se za ova ljekovita svojstva treba zahvaliti antioksidantima, vitaminima A, C i E, koji se nalaze u kruškama.

Smanjuje rizik od moždanog udara

Antioksidans glutation koji se nalazi u kruškama pozitivno djeluje na snižavanje pritiska, a umanjuje i rizik od pojave moždanog udara. Još jedan antioksidans iz krušaka – kvercetin pomaže u prevenciji raka i arterijskih oštećenja koja mogu dovesti do bolesti srca.

Štiti od dijabetesa

Kruške su zaradile posebno priznanje za smanjenje rizika od pojave dijatesa tipa 2. Istraživači su utvrdili da određene vrste flavonoida u hrani mogu poboljšati osjetljivost na inzulin, a od posebnog interesa u ovom području su tri skupine flavonoida (flavonoli, flavan-3-oli i antocijana), koji se nalaze upravo u kruškama. Međutim, nova analiza Nurses 'Health Study pokazala je da kombinacija jabuke i kruške ima najbolji učinak na smanjenje rizika od dijabetesa tipa 2. Dijabetičarima se savjetuje da redovno uzimaju sok od svježih krušaka 30 minuta prije jela.

Liječi prostatitis

U tradicionalnoj medicini kruške se hiljadama godina koriste za liječenje prostatitisa, koji je je jedna od najčešćih uroloških dijagnoza muškaraca mladjih od 50 godina. Čaj od lista kruške utiče na izbacivanje kamena i pijeska iz bubrega i olakšava eliminaciju bakterija iz mokraćnih puteva, a djeluje i na upalu zglobova.

Poboljšava rad srca

Zbog visokog udjela kalija i natrija kruške podstiču izlučivanje tečnosti i snižavanje krvnog pritiska, poboljšavaju rad srca, prenošenje nervnih impulsa i rad mišića. Osim kalija i natrija, kruške sadrže i dosta folne kiseline, što pomaže u sprječavanju pojave artritisa i reume, te je neophodna za dobar neuro-mišićni rad.

Otklanjaju umor

Preporučljivo je jesti kruške kod umora, vrtoglavice, lupanja srca, kod gubitka apetita i imuniteta. Ako ste anemični svaki dan pojedite dvije velike kruške za ručak kao desert. U ovom slučaju kruške se jedu oguljene, dok se pulpa treba pomiješati s dvije kašike meda.

Smanjuje kašalj i liječi bronhitis

Kruške i esencije suhih krušaka pomažu kod kašlja i groznice. Kuhana i pečena kruška se koristi za liječenje bronhitisa i plućne tuberkuloze.

Snižava temperaturu

Stoljećima se kruške koriste za snižavanje temperature. Velika čaša svježe iscijeđenog soka od kruške će doprinijeti neposrednom osjećaju hlađenja.

četvrtak, 23. ožujka 2017.

NE KORISTITE IH KAO BOMBONE: Ovi lijekovi protiv bolova mogu da izazovu SRČANI ZASTOJ



“Time što dozvoljavamo prodaju ovih lijekova bez recepta, bez savjeta i ograničenja, prenosimo javnosti utisak da je njihovo korištenje sigurno”, kaže Gunar Gislason, kardiolog Univerzitetske bolnice u Gentofteu.

 Prof. dr Arsen Ristić, kardiolog u Kliničkom centru Srbije objašnjava da se odavno zna da određeni analgetici mogu da izazovu srčani zastoj, ali i probleme sa bubrezima.

 “Doktori to znaju, ali očigledno da mnogi pacijenti o tome nisu informisani. Zato nam se i dešava da mnogi od njih zbog reumatskih problema svakodnevno piju lijekove protiv bolova, kao što je ibuprofen ili diklofenak, a onda dođu kod kardiologa i žale se da ne znaju zbog čega im je loše”, objašnjava prof. dr Ristić.

 On pojašnjava da studija danskih naučnika sada daje dodatne informacije, ali da smjernice o upotrebi, odnosno propisivanju ovih medikamenata određenoj grupi bolesnika već se odavno primjenjuje, a preporuke o tome stoje i u našim vodičima za srčanu slabost.


“Nije problem koristiti ove lijekove jednom do dva puta sedmično, kada se pojave reumatski bolovi. Ono što nije preporučeno jeste da se piju svakodnevno, pogotovu oni koji imaju neku od kardiovaskularnih problema. Takvim pacijentima se onda propisuju drugi lijekovi, koji neće izazvati neko neželjeno dejstvo”, ističe dr Ristić.

 Rezultati istraživanja

 Naučnici su analizovali djelovanje tzv. nesterodnih antiinflamatornih lijekova, u koje, pored ibuprofena i diklofenaka, spadaju i naproksen i celebreks. Analizom su bili obuhvaćeni podaci svih danskih pacijenata koji su između 2001. i 2010. imali srčani zastoj (oko 29.000). Naučnici su provjeravali da li su pacijenti 30 dana prije zastoja uzimali sredstva protiv bolova, kao i koliko je pacijenata u prethodnom mjesecu dobijalo analgetike, a nije doživjelo srčani zastoj. Rezultat: čak 3.376 pacijenata uzimalo je analgetike 30 dana prije srčanog zastoja. Većina njih (51 posto) pila je ibuprofen, 22 posto diklofenak. Ispostavilo se da je srčani zastoj naročito često nastupao poslije konzumiranja ovih lijekova.

 Upozorenje doktora

 Studija, međutim, nije dokaz da su analgetici bili uzrok učestalih srčanih zastoja, jer je moguće da su neki pacijenti uzeli analgetike tek nakon što su se javile kardiovaskularne tegobe, koje su najzad dovele do srčanog zastoja. “

Rezultati opominju da nesteroidni antiinflamatorni lijekovi nisu bezazleni”, objašnjava Gislason, koji smatra da pacijenti koji pate od oboljenja kardiovaskularnog sistema treba da izbjegavaju ove lijekove. Oni, naime, na mnogo načina djeluju na kardiovaskularni sistem, pa se time može objasniti veza sa srčanim zastojem. Primjera radi, utiču na nagomilavanje trombocita i mogu da izazovu zgrušavanje krvi.

utorak, 21. ožujka 2017.

Magnezij – najvažniji mineral u organizmu



Magnezij je jedan od najznačajnijih minerala u organizmu, iako čak i njegova funkcija do kraja nije poznata. Njegov značaj za cjelokupni metabolizam dokazuje činjenica da je važniji od soli, kalcija i kalija, jer upravo je on zaslužan za njihovu regulaciju u organizmu.

Naime, s njegovim manjkom dolazi do metaboličke neravnoteže, koja može utjecati cjelokupnu kvalitetu života.

 Jedan od prvih znakova manjka magnezija u organizmu je upravo pojava grčenja mišića i sindroma nemirnih nogu, pa se zbog toga osobama koje se bave raznim fizičkim aktivnostima, te ako fizički rade, preporučuje uzimanje magnezija kao dodatka prehrani.

 Nedostatak magnezija također može uzrokovati menstrualne grčeve i pojačati simptome PMS, uzrokovati nesanicu ili loš san, glavobolje i migrene, utjecati na hormonalnu ravnotežu, pa i regulaciju drugih minerala u organizmu.

 Dovoljne količine magnezija u organizmu djelovat će povoljno na cjelokupno zdravlje i raspoloženje, te razine energije, potrebne za obavljanje dnevnih aktivnosti.

 Preporučena dnevna doza magnezija za djecu stariju od četiri godine te odrasle je 400 mg.

 Zbog toga je vrlo važno, u svoju prehranu što više uključiti namirnice bogate magnezijem.

Zeleno lisnato povrće – špinat (najbogatiji magnezijem), blitva, zelena salata, kelj … Orašasti plodovi i sjemenke – Bademi, orasi, lješnjaci, koštice od bundeve, sjemenke od suncokreta, lanene sjemenke… Jogurt i kefir Riba – Losos, tuna i skuša su posebno bogate Ostalo povrće (i voće)- Crvene rotkvice, artičoke, komorač, smokve, banana Tamna čokolada (kakao)

Lavanda



Lavanda je vrlo omiljena ukrasna biljka, a sve se više uzgaja i plantažno. Nema velikih zahtijeva u pogledu kvalitete tla, uzgoj joj je vrlo ekonomičan, a može poslužiti i kao dobra ispaša za pčele.

Ime lavanda potječe od latinske riječi lavare, što znači kupati se, a objašnjava osnovnu namjenu suhog cvijeta i lavandina, eteričnog ulja. Eterično ulje prave lavande upotrebljava se za proizvodnju parfema i kolonjske vode. Za proizvodnju sapuna upotrebljava se jeftinije eterično ulje hibridne lavande. Ljekovito svojstvo lavande sastoji se u smanjenju živčane napetosti pri migreni i neuralgiji. Ublažava grčeve i pomaže u zacjeljivanju rana.

Prava lavanda uspijeva sve do nadmorske visine 1700 m, širokolisna do 700, a hibridna od 700-1000 m. Lavanda je višegodišnja biljka koja raste u obliku poluloptastog grma. Životni vijek samonikle i uzgojene lavande je do 30 godina. Korijen je drvenast, vrlo račvast i prodire duboko u tlo. Stabljika je kratka, debela, drvenasta i od samog vrata korijena vrlo razgranata.

 Hibridna lavanda je zbijeni grm visok 80-100 cm, promjera više od 150 cm. Cvjetne su stabljike razgranate, duge 60 do 90cm, listovi nasuprotni, zeleni, slabo dlakavi, a cvijet kao i kod prave lavande. Hibridna lavanda je sterilna i plodovi nisu upotrebljivi.

Sve vrste lavande karakterizira jak, prepoznatljiv miris koji potječe od nakupljenog eteričnog ulja. Eterično ulje se dobiva destilacijom cvijeta lavande. Cvijet prave lavande sadrži od 0,5 do 1,5 % eteričnog ulja, a hibridne lavande 0,9 do 5 %. Eterično ulje uglavnom se nakuplja u žlijezdama smještenim do same cvjetne čaške. Glavni sastojci ulja su linalilacetat i linalol. Pojedinu vrstu karakterizira sastav eteričnog ulja, pa tako prava lavanda sadrži linalilacetata 35 do 60 %, a hibridna lavanda samo 7-16 %.


Sjeme lavande klijavo je 3-4 godine. Posijano sjeme klija vrlo dugo, do dva mjeseca. U početku
biljka raste vrlo sporo, ali može potjerati cvjetnu stabljiku već u prvoj godini. U drugoj godini vegetacija počinje tek sa zatopljenjem. Prava lavanda počinje cvjetati u lipnju, a hibridna nešto kasnije. Kada je hladno vrijeme, cvjetanje kasni i po dva tjedna, a kada je toplo počne cvjetati mnogo prije. Puni cvat traje 6-8 dana i tada cvjetovi sadrže eterično ulje najbolje kakvoće. Plod sazrijeva postupno tijekom kolovoza, a sklon je osipanju.

ponedjeljak, 20. ožujka 2017.

Nalepnice na voću su VRLO VAŽNE: Jedna cifra otkriva da li je namirnica ORGANSKA


Ove nalepnice su deklaracije koje sadrže podatke o načinu uzgoja banana, a uglavnom ih ima voće koje je uvezeno iz inostransta.

 NALEPNICE SA ČETIRI CIFRE 

Ako deklaracija ima četiri cifre, a počinje sa 3 ili 4, znači da je voće uzgajano uz pomoć veštačkog đubriva, tačnije po poljoprivrednim pravilima koja su važila u poslednjijh pola veka. Tako limun nosi oznaku 4033, a banana 4011.

NALEPNICE SA PET CIFARA 

Ako je prva cifra ovog broja 9, to znači da je voće organski uzgajano, i garancija je da nema đubriva i pesticida. Tako organski uzgojene banane nose broj 94011.

PRVI BROJ JE 8 

Ovo je najvažniji podatak jer se sa deklaracije može videti koje je voće genetski modifikovano, i prepoznaje se na osnovu petocifrenog broja koji počinje brojem osam. Tako će, recimo, ove banane imati broj 84011, pri čemu je najbitnije da je prva cifra 8

Pojedite cveklu i nakon nekoliko sati proverite boju urina. To će vam mnogo reći o vašem zdravlju


Verovatno svi znate koliko je cvekla zdrava i da je prava riznica vitamina i minerala. A da li ste znali da njome možete da testirate svoje zdravlje? Dovoljno je samo da pojedete salatu od sveže cvekle ili da uzmete nekoliko kašika njenog lekovitog soka.

 Nakon nekoliko sati, obratite pažnju na boju urina. Ako se menja prema crvenoj, to je uglavnom znak da vaša creva, jetra i bubrezi ne obavljaju dobro svoju funkciju.

 – Jedan vrlo jednostavan test koji svako može da uradi i utvrdi stanje organizma jeste da pojede salatu od cvekle ili da popije bar nekoliko kašika njenog soka. Ukoliko urin menja boju prema crvenoj, to je znak da predeo creva, jetre i bubrega ne funkcioniše na najbolji način. Kao što urin može da dobije crvenkastu boju, tako i toksične materije mogu da prođu u neprerađenom stanju kroz ove organe – objašnjava Georgij Nazarov, ruski naturolog i autor mnogih knjiga o zdravom životu i zdravoj ishrani.

- Karakteristična crvena boja cvekle potiče od betacijanina, crvenog pigmenta. To su u stvari jaki antioksidanti, koji utiču na prevenciju različitih bolesti. Betacijanin utiče na obnavljanje krvi, dok biljka u celini deluje i antikancerogeno. Dosadašnja istraživanja pokazala su da nitrati u cvekli znatno snižavaju krvni pritisak i tako smanjuju rizik od razvoja srčanih bolesti, infarkta i bolesti bubrega. Dovoljno je popiti 250 ml soka od cvekle da bi se pospešila cirkulacija u krvnim sudovima mozga i smanjio rizik od demencije u starosti.

subota, 18. ožujka 2017.

Čaj od kurkume i đumbira


Ledeni čaj od kurkume i đumbira jača srce, mozak i imunološki sustav!

Priprema 

Stavite kurkumu, đumbir i papar u lonac. Ulijte vodu i stavite kuhati.

Nakon što prokuha, isključite i pustite da se ohladi nekoliko minuta. Nakon toga, dodajte med. 

Pokrijte posudu i pustite da mješavina odstoji nekoliko sati.

 Procijedite mješavinu i spremite u hladnjak.

 Prije konzumacije odvojite malu količinu sirupa u čašu i dolijte vodu po želji.


Kurkuma se koristi u Indiji više od 2500 godina, a njezina nova ljekovita svojstva otkrivamo i dalje. Redovita konzumacija kurkume ima sljedeće zdravstvene prednosti:

- sprječava rak, a posebno je učinkovita u sprječavanju raka prostate i kože

- povećava funkciju mozga i sprječava Alzheimerovu bolest

- čuva zdravlje očiju

- potiče mršavljenje

- djeluje kao prirodni analgetik zbog svojih jakih protuupalnih svojstava

- štiti jetru od oštećenja

- sprječava Parkinsonovu bolest

- liječi depresiju

- liječi kožu i stomatološke probleme jer sadrži antibakterijska svojstva

- poboljšava san.

Kako izbjeći dječje viroze i ojačati imunitet djeteta?



Je li moguće da grickalice koje dajete svojoj djeci povećavaju rizik od nastanka raznih bolesti?

Moguće je, ali neke namirnice mogu pomoći da ojačate imunitet svojeg djeteta. Znamo da ono što jedemo ima učinak na zdravlje. Stoga je važno da vi i vaša djeca jedete raznoliko i da se vaša prehrana temelji na zdravim namirnicama.


Jogurt 

 Jogurt sadrži probiotike koji su važni za pravilan rad probavnog sustava. Osim pravilne probave, probiotici jačaju imunitet i pomažu tijelu da se obrani od bolesti. U jednom istraživanju se pokazalo da djeca, koja svakodnevno konzumiraju jogurt, imaju 19% manji rizik od nastanka prehlade, infekcije uha i grla. Potražite jogurt koji sadrži žive bakterije. Kada ga otvorite pogledajte je li se na vrhu skupilo malo tekućine - ona je dobar znak.

 Kefir 

 Ovaj mliječni proizvod je također odličan izvor probiotika. I dok okus na prvu može biti čudan, vrlo brzo ćete se i vi i dijete naviknuti na njega. Iako nije provedeno puno istraživanja na temu kefira, dokazano je da jača imunološki sustav.

 Orasi

 Orasi su odličan izvor omega 3 masnih kiselina koje su za vas dobre iz više razloga. Stručnjaci vjeruju da omega 3 masne kiseline pomažu tijelu da se bori protiv bolesti. U jednom malom istraživanju se pokazalo da smanjuje rizik od nastanka infekcija dišnih putova.

 Voće i povrće 

 Za jačanje imunološkog sustava su najbolje namirnice s visokom razinom vitamina C, kao što je citrusno voće, jagode, paprike, brokula i batat. Stručnjaci nisu sigurni u to koliko vitamina C je potrebno unositi da bi se spriječio nastanak gripe ili prehlade.

 Nemasno meso 

 Nemasno meso je odličan izvor proteina. Također je odličan izvor cinka, za kojeg su istraživanja pokazala da pomaže bijelim krvnim stanicama u borbi protiv infekcija.

petak, 17. ožujka 2017.

Jabukovo sirće: Pomaže kod akni, proširenih pora i staračkih pjega



Vjerojatno niste ni znali da rješenje mnogih vaših problema s kožom stoji upravo u kuhinji. Jabukovo sirće ima pH vrlo sličan ljudskoj koži, zbog čega pomaže kod akni, proširenih pora i staračkih pjega. 

Ovo sirće nije samo korisno u kuhinji. Njegov sastav idealan je za različite kožne probleme, bilo da je riječ samo o suhoj koži, proširenim porama ili mrljama na licu. Ima pH vrijednost vrlo sličnu ljudskoj koži, piše Women's Health.

 Upravo ta pH svojstva, prirodne alfa kiseline i sirćetna kiselina smiruju i obnavljaju kožu. Jabučni ocat zbog svojih sastojaka smiruje svrbež i suhu kožu. Ujedno i smanjuje pore i zateže kožu zbog čega djeluje kao prirodni toni

Zašto koristiti jabukovo sirće za lice? 

Kod akni je Jabučna kiselina u octu jako dobar tonik za čišćenje lica. Ne samo da prirodno umiruje kožu, već djeluje antifungalno i antibakterijski.

Način korištenja

 Uzmite malu količinu čistog sirćeta i namažite lice. Potom dobro isperite. Smanjuje vidljivost mrlja i staračkih pjega na licu AHA kiseline u octu nježno uklanjaju mrtve stanice kože.

 Tokom vremena, redovnom upotrebom, može se usporiti, a na kraju i smanjiti broj staračkih pjega na licu.

 Način korištenja 

 Nanesite jabukovo sirće direktno na staračke pjege. Koristite vatu ili gazu za premaz područja na koži zahvaćenih tim pjegama. Ostavite ocat da djeluje 30 minuta. Za najbolje rezultate ponovite ovaj postupak dva puta dnevno šest sedmica.

 Sirće je dobro i kao tonik za proširene pore, odlično čisti kožu.

 Način korištenja 

 Pomiješajte pola čaše vode i pola čaše jabučnog octa te dodajte par kapi provjerenog eteričnog ulja od lavande (op.a. kupujte samo kvalitetna i provjerena eterična ulja). S vaticom nanesite mješavinu na kožu i pustite da djeluje dvije minute. Temeljito operite mlakom vodom. Ponavljajte do dva puta dnevno, piše New Health Advisor.

HRANA ZA SREĆU Ovih šest namirnica dokazano poboljšavaju raspoloženje i koriste zdravlju



Vjerojatno ne postoji žena koja u teškim trenucima nije posegnula za čokoladom, čokoladnim sladoledom, kakaom ili bilo kojim drugim oblikom čokolade. Bilo da je riječ o tuzi ili podivljalim hormonima u vrijeme PMS-a, čokolada nam je često bila najbolja prijateljica. Žene, ali i naučnici utvrdili su da dokazano poboljšava raspoloženje, ali i zdravlje.

 Američka nutricionistica i savjetnica za prehranu hokejaške ekipe New York Rangersa, te košarkaške ekipe New York Yankeesa, Cynthia Sass, za instant sreću preporučuje šest namirnica za koje su istraživanja pokazala da uistinu pomažu.

 1. Voće i povrće Istraživanje je pokazalo da beneficije voća i povrća poput više energije i osjećaja sreće traju čak i dan nakon jedenja. Sass preporučuje svakodnevnu konzumaciju te savjetuje da obroke planirate tako da prvo izaberete povrće i voće koje ćete jesti, a ostatak namirnica prilagodite njima.

 2. Kafa Jutarnja kafa njenim ljubiteljima donosi energiju, ljubaznost i zadovoljstvo, a ona koju popijemo u društvu prijatelja donosi nam osjećaj privrženosti, ugode i čini nas ljubaznijima. Uživanje u kafi zaslužno je za smirenost i sreću. Istraživanje objavljeno u časopisu JAMA Interna medicina dokazalo je da žene koje popiju dvije do tri šoljice kafe imaju 15 posto manje šansi da obole od depresije za razliku od onih koje su pile jednu šoljice dnevno ili manje. 

3. Hrana bogata probioticima Nedavna holandska studija u kojoj je sudjelovalo 20 dobrovoljaca od kojih su neki četiri sedmice dobivali probiotičke suplemente, a drugi placebo supstance, pokazala je da su se kod prve skupine znatno smanjile negativne misli i zabrinutost. Sass objašnjava da vrsta i količina bakterija u probavnom traktu utiče na raspoloženje. Veze probave sa mozgom stručnjaci nazivaju os crijeva-mozak i zapravo je još jedna nevjerojatna sposobnost našeg organizma. Na Sveučilištu u Ontariju naučnici su miševima različitih karakternih osobina zamijenili crijevne bakterije. Neustrašivi miš odjednom je postao plašljiv, a onaj plašljivi sve aktivniji. Agresivan miš se smirio kad je počeo dobivati zdraviju hranu. Sve to zapravo znači da bakterije u crijevima mogu doslovno manipulirati s našim mozgom zato se naoružajte fermentiranim namirnicama bogatim probioticima, savjetuje Sass, i to kimchijem, kiselim kupusom i kefirom ili barem probiotičkim suplementima iz apoteka.

 4. Tamna čokolada Antioksidansi u tamnoj čokoladi opuštaju stijenke krvnih žile što snižava tlak i poboljšava cirkulaciju. Bogata je i magnezijem, mineralom koji olakšava simptome PMS-a, uključujući umor, depresiju i razdražljivost, a najbolje od svega je što stvara osjećaj euforije sličan osjećaju zaljubljenosti.

 5. Gljive Bogate su selenom, a njegov nedostatak u organizmu povezuje se sa osjećajem iscrpljenosti, anksioznosti i povećanim rizikom od oboljenja od depresije. Gljive su također jedine namirnice biljnog porijekla koje sadrže vitamin D, a njegov nedostatak je između ostalog odgovoran za sezonski poremećaj raspoloženja. Vitamin D poboljšava raspoloženje, a gljive su svestrana namirnica koju se lako može ukomponirati u omlet, quiche, salate, umake...

 6. Zeleni čaj Japanska studija provedena na 40.000 ljudi pokazala je da su ljudi koji dnevno piju pet ili više šoljica zelenog čaja i do 20 posto su pod manjim stresom od onih koji popiju jednu šoljicu dnevno ili manje. Isti mu je učinak neovisno o spolu, godinama, povijesti bolesti, težini, prehrani, pušenju, pijenju alkohola... Sass savjetuje da listove zelenog čaja uklopite u supe, umake, marinade ili smoothy ukoliko ga ne volite piti kao čaj.

srijeda, 15. ožujka 2017.

Med umjesto tableta


Med je poznat po svojim mnogobrojnim učincima koje ima na ljudsko tijelo. U medu ne treba tražiti lijeka tek onda kada obolimo, nego ga treba svakodnevno jesti od najranijeg djetinjstva do duboke starosti. Srećom, tradicija liječenja medom još se njeguje. Gotovo da nema bolesti koju ne može izliječiti.

 U našem organizmu med rastapa i izlučuje loše sokove, a ujedno vraća snagu organizmu, jača i čisti krv. Kad vas bolest napadne, ne moraju se uvijek nužno uzimati tablete, nego se možete liječiti uz pomoć meda.

 Osim što ublažava negativne simptome kašlja u sezoni gripe i prehlade, med odlično djeluje i na san te na taj način pomaže u relaksaciji. Svjetska zdravstvena organizacija navodi med kao sredstvo za ublažavanje grlobolje te smirivanje brojnih iritacija izazvanih kašljem.

 Nedavno provedeno istraživanje pokazalo je kako nanošenje meda na rane omogućava brže zacjeljenje te ima antibakterijsku efikasnost širokog spektra.

 Također, med može riješiti mnoge kožne probleme. Recept prema kojem se med razrijedi s malo tople vode pokazao se efikasnim u smanjenju svrbeža i perutanja kože. Rezultati nanošenja otopine na kožu pokazali su se već nakon sedam dana – kada je svrbež nestala, a nakon dvije sedmice postala bi nevidljiva i oštećenja kože.

 S obzirom na to da je relativno lako probavljiv, med tijelu daje brzu energiju, a njegovim dugotrajnim konzumiranjem povećavate fizičku izdržljivost te psihičku stabilnost. Zato što je bogat izvor ugljikohidrata, med djeluje kao gorivo i pravi je izvor energije sportistima i rekreativcima.


Hranom ojačajte imunitet



Sezona virusnih infekcija i nagle promjene temperature mogu oslabiti vaš imunitet. Dolaskom hladnijih dana počeli ste šmrcati i kašljati ili to čine svi oko vas i samo čekate da i vas “pogodi”. Bez obzira je li vas već ulovila prehlada ili je želite izbjeći jačajući svoj imunitet, ova superhrana će vam itekako dobro doći.

 Držite se ovih savjeta i prehlada će vas sigurno zaobići ove zime.

 Riba - Iako je povezujemo uz ljeto, znajte da će vam itekako dobro doći i zimi. Različite vrste riba sadrže različite masne kiseline koje osnažuju imunitet i bore se protiv prehlade i gripe.

 Bijeli luk - Sirovi bijeli luk proizvodi antioksidanse koji se bore protiv prehlade i djeluju na imunitet kao nijedna druga namirnica.

 Čaj - Ništa ne funkcionira tako dobro kao šoljica vrućeg čaja u hladnim danima. Ne samo da će ublažiti grlobolju, nego i sadrži sastojke koji se bore protiv gripe.

 Gljive - Sadrže antioksidanse, kalij, vitamine i vlakna koja, također, mogu poboljšati imunitet i pomoći vam u borbi protiv prehlade.

 Batati - Slatki krompiri su vrlo dobar saveznik u očuvanju zdravlja u ovim hladnijim danima. Oni proizvode sastojke koji se pretvaraju u vitamin A, koji je nužan za održavanje jakog imuniteta.

Recept za prirodni lijek protiv kašlja idealan i za djecu



Tijekom zimskih mjeseci prehlade i kašlja gotovo nitko nije pošteđen. Umjesto brojnih sirupa i pastila iz ljekarne, predlažemo vam jedan domaći lijek protiv kašlja, bez nuspojava i teškog padanja na želudac kojeg mogu koristiti najmlađi članovi obitelji

 Sastojci za domaći lijek protiv kašlja 

Med (po mogućnosti domaći)
Crna rotkvica tj. povrtnica

Postupak za lijek protiv kašlja: 

1. Izdubite unutarnji dio rotkvice
2. U izdubljeni dio uspite med (vodite računa da će rotkvica pustiti sok i zato nemojte ispuniti udubinu do samog vrha)
3. Stavite rotkvicu u dovoljno široku šalicu da posluži kao stalak
4. Ostavite da odstoji preko noći na sobnoj temperaturi
5. Dobiveni sirup ujutro izlijte u posudicu s poklopcem

 Budući da med obogaćen sokovima iz rotkvice nema nuspojava, možete ga piti po želji – svakih sat vremena, nakon 'napada' kašljanja i svakako prije spavanja kako biste umirili grlo. Ovaj je sirup pogodan i za djecu najmlađeg uzrasta.

utorak, 14. ožujka 2017.

ZA PUŠAČE I BIVŠE PUŠAČE Ovaj sok od tri biljke će vam očistiti pluća


Ako ste pušač ili bivši pušač vaša pluća vrlo vjerovatno su krcata toksinima iz cigareta. Da biste ih pročistili neće vam biti potrebno čudo, već čudesni napitak ljekovitih svojstava napravljen od tri biljke, đumbira, luka i kurkume

 Đumbir
Ovaj drevni začin od davnina se koristi zbog svojih iscjeljujućih svojstava. Između ostalog, pomaže u eliminiraju suvišne sluzi u plućima.

 Luk
Luk, kao i češnjak, ima antikancerogena svojstva, a odličan je suborac i kod brojnih malignih stanja. Posebno je učinkovit u sprečavanju raznih bolesti dišnog sistema.

 "Da biste pročistili pluća ne treba vam čudo, već čudesni napitak ljekovitih svojstava napravljen od tri biljna snagatora, đumbira, luka i kurkume"

 Kurkuma

Kurkuma ili indijski šafran krcat je vitaminima i mineralima, a sadrži i super zdrave omega 3 masne kiseline. Ima antivirusna, antibakterijska i antikancerogena svojstva pa svakako obogatite svakodnevnu prehranu ovim začinom.

 Za početak dodajte ga napitku koji čisti pluća, a za koji vam treba:

 - 400 grama luka
- 1 litra vode
- 400 grama šećera (želite li zdraviju varijantu koristite med ili javorov sirup)
- 2 žlice kurkuma - korijen đumbira veličine palca

 Priprema:

 1. Vodi dodajte šećer, stavite na vatru i pustite da zakipi.

2. Glavice luka narežite na četvrtine, raskomadajte korijen đumbira i oboje dodajte u zašećerenu vodu. Kad mješavina ponovno zakipi dodajte kurkum te smanjite vatru na laganu temperaturu.

3. Mješavina neka se kuha sve dok se količina vode ne smanji za pola. Zatim je procijedite i ulijte u staklenku. Kada se potpuno ohladi stavite je u frižider i ondje držite cijelo vrijeme.

 4. Uzmite dvije kašike eliksira ujutro na tašte te navečer dva sata poslije obroka.

SRČANI UDAR UPOZORAVA Ovo su simptomi koji se pojave mjesec dana prije


Čak 50 posto ljudi, koji su dobili srčani udar, imalo je simptome mjesec dana ranije, ali velika većina na njih nije obraćala pažnju. Mnoge je to stajalo života. Neki od pacijenata koji su preživjeli srčani udar, pričali su kasnije kako su mjesec dana prije udara počeli otežano da dišu i imali slabe bolove u prsima, odnosno osjećali su rane simptome.

 Bilo je i onih koji su bili svjesni šta se događa, pa su pozvali hitnu pomoć prije udara i tako su sebi spasili život. Stručnjaci kažu kako je polovina pacijenata imala simptome mjesec dana ranije, ali većina na njih nije obraćala pažnju. Muškarci su skloniji bolovima u grudima, a žene smetnjama u disanju. Kod muškaraca se mogu pojaviti i problemi sa erekcijom čemu je krivac suženje krvnih sudova. Čak dvije trećine njih je to primetilo prije zastoja srca, piše Bright Side, prenosi Kurir.

 Žene (njih oko 70 posto) sklonije su osjećanju snažnog i dugotrajnog umora, čak nekoliko sedmica prije udara. Ako srčani mišić ne radi kako treba, to može uzrokovati i oticanje nogu, pa i na to treba obratiti pažnju. Obratite pažnju na ovih šest znakova koji se mogu pojaviti i mjesec dana prije srčanog udara.

 1. Umor - Ako se arterije suze, srce prima manje krvi nego što je naviklo zbog čega radi puno teže. To je razlog zašto se osjećate umorno i pospano sve vrijeme.

 2. Bez daha - Ako srce dobija manje krvi to znači da će pluća dobijati manje kiseonika nego što je normalno. Imate li problema sa disanjem, što prije posjetite ljekara, jer to može značiti kako se približava vrijeme srčanog udara.

 3. Slabost - Ako tijelo oslabi tj. osjećate slabost, to je zato što odjednom arterije postanu uske i ne dopuštaju krvi da cirkuliše ispravno. Tada mišići ne dobijaju ono što im je potrebno i može se dogoditi da se srušite.

 4. Vrtoglavica i hladno znojenje - Slaba cirkulacija krivac je i za to što je protok krvi u mozgu ograničen, a to je vrlo opasno po život. U takvoj situaciji ćete osjetiti vrtoglavicu i zbunjenost. Ne ignorišite ovakve znakove.

 5. Pritisak u grudima - Ako imate rane simptome srčanog udara vjerovatno ćete osjetiti i nemir u grudima, manju bol ili povišen pritisak. To će biti sve češće kako se bliži dan srčanog udara.

 6. Simptomi gripa ili prehlade - Ako se osjećate kao da imate simptome gripe ili prehlade niotkud, moglo bi se raditi o najavi srčanog udara u bliskoj budućnosti. Mnogo ljudi koji su preživjeli udar kasnije su rekli kako su nekoliko dana prije imali takve simptome, npr. kašalj ili groznicu.

Ovo je pet vrsta voća s najviše i najmanje šećera


Prirodan šećer koji se nalazi u voću svakako je bolji od bilo kojeg dodanog šećera. Ipak, dobro je znati koliko šećera unosite u organizam kad jedete neobrađenu voćku, smoothie ili voćnu salatu. Donosimo listu voćki s najvećim i najmanjim udjelom šećera.

 Pet vrsta voća s najvećom količinom šećera

 1. Liči ili azijska trešnja U oko 130 grama azijske trešnje krije se 29 grama šećera. Treba je konzumirati umjereno i zato jer ta količina liči sadrži i 136 miligrama kalcija što premašuje dnevni preporučeni unos od 75 miligrama.

 2. Smokva Otprilike 27 grama šećera nalazi se u oko 130 grama smokava. Ipak, jako su zdrave jer sadrže i puno vlakana i kalija.

 3. Mango U 130 grama ove egzotične voćke nalazi se oko 23 grama šećera. Mango osigurava i više od trećine preporučene dnevne količine vitamina A što znači da pomaže u održavanju zdravlja očiju. 

4. Trešnja U 130 grama trešanja može se naći oko 18 grama šećera i samo 100 kalorija zbog čega se ovo voće može jesti i prije spavanja. Osim toga, pomažu nam i bolje spavati jer su jedan od rijetkih prirodnih izvora melatonina, hormona koji pomaže u regulaciji ciklusa spavanja.

 5. Grožđe I crno i bijelo grožđe sadrži 15 grama šećera u 130 grama grožđa. Crno grožđe je bogato antioksidantima, a obje vrste sadrže i puno korisnih vlakana.

 Pet vrsta voća s najmanjom količinom šećera 

1. Avokado U jednom avokadu nalazi se tek gram šećera. Osim toga, sadrži masu zdravih masnoća koje će vas zasititi.

 2. Brusnica U 130 grama ovog bobičastog voća nalazi se tek oko 4 grama šećera. Brusnica je vrlo korisna za zdravlje srca i urinarnog trakta.

 3. Maline Jedna od najomiljenijih voćki u smoothijima u svojih 130 grama sadrži tek 5 grama šećera. Uz to, maline su bogatije vlaknima od ostalog bobičastog voća zbog čega će vas više zasititi.

 4. Kupine U 130 grama grama kupina nalazi se tek 7 grama šećera pa ne morate brinuti da ćete se osjećati letargično ako pretjerate s kupinama.

 5. Jagode Oko 7 grama šećera i 85 miligrama vitamina C (preporučeni dnevni unos je 75 miligrama) nalazi se u 130 grama jagoda.

ponedjeljak, 13. ožujka 2017.

Plemenite masti: Ovo je prava superhrana


Do nedavno nije bilo sve tako idilično za orahe. Smatralo ih se nepoželjnima zbog visoke razine masti, i preporučljivo je bilo izbjegavati ih. To se u današnje doba promijenilo, s obzirom da se saznalo da orasi sadrže nezasićene masti, koje pozitivno utječu na rad srca i zgrušavanje krvi.

 Za razliku od, primjerice, čipsa, i percepcija ljudi je da su orašasti plodovi zdraviji, jer dolaze u prirodnom stanju i ne treba ih obrađivati. Također, došli su i do reputacije „trendi snacka“, te se često poslužuju u biznis klasi na avionskim letovima.

Orašasti plodovi imaju pozitivan učinak i na apetit zbog visokog sadržaja bjelančevina što pomaže u obuzdavanju gladi i čini da se ljudi osjećaju sitima. Tako je ispitivanje pokazalo da su ljudi koji su u svoju prehranu uključili orahe - čak i izgubili dio kilograma.

 Što se popularnosti tiče, na vrhu se od orašastih plodova nalazi pistacija, a zatim slijede indijski oraščići, bademi, kikiriki (iako tehnički ne spada u ovu skupinu), orasi, lješnjaci, kesteni… Nažalost, neki od ovih plodova poput pistacija, poprilično su skupi i samim time mnogima nedostupni.

 No, da ne bismo samo pričali, donosimo i mali vodič kroz orašaste plodove s konkretnim stvarima u kojima vam mogu pomoći!


Pistacija Bogata antioksidansima i kalijem, što je izuzetno dobro za živčani sustav. Također, dobra je za dijabetes tipa 2, što je dokazalo istraživanje provedeno u Španjolskoj prošle godine. Naime, dijabetičari su lakše kontrolirali razine šećera u krvi nakon što su jeli pistacije 60 dana.

 Indijski oraščići Sadrže bakar, koji je dobar za živce, kosti i imunološki sustav. Prema studiji provedenoj na Harvardu, imaju pozitivan učinak i na žučne kamence. Naime, oni su uzrokovani kolesterolom, a indijski oraščić sadrži tvari koje smanjuju njegovu razinu.

 Lješnjaci Prepuni nezasićenim mastima, vitaminom E, bakrom i manganom, dobri su za zdravlje srca, a dokazano je i kako smanjuju razinu kolesterola kod muškaraca.

 Orasi Nezasićene masti i antioksidansi glavna su svojstva oraha. Žene koje u menopauzi konzumiraju redovno orahe imaju čak 60% šansi manje za doživjeti moždani udar!

 Brazilski oraščići Nama možda najmanje poznati, sadrže selen koji štiti stanice od oštećenja. Mogu potaknuti plodnost kod žena.

Čudo u čaši: 'Dizalica' s tajnim sastojkom koja liječi bol u mišićima


Đumbir je moćan azijski začin koji oplemenjuje okus i aromu većine jela. No istovremeno je prepun hranjivih tvari – nazivaju ga čak prirodnim antibiotikom – koje ubrzavaju oporavak od prehlada i gripa, ali vas rješavaju i boli u mišićima uzrokovane vježbanjem i trčanjem.

 Nutricionisti savjetuju pojačavanje konzumacije ovog gorkastog korijena u jesenskim i zimskim mjesecima, a kuhari savjetuju da ga dodajte marinadama za meso i ribu, kao začin salatama i varivima, ili da od njih pripremite ukusan napitak.

 Napitak s đumbirom za oporavak organizma 
 Sastojci:
 200 ml bademovog mlijeka
 ½ banane
 ½ kruške
 200 ml grčkog jogurta
 1 žlica naribanog svježeg đumbira
 1 žlica ekstrakta vanilije

Priprema: Sve sastojke stavite u blender i smiksate u trajanju od 1 minute. Živjeli!


subota, 11. ožujka 2017.

ČISTI KRV I UMIRUJE BOLOVE Evo recepta kako se pravi ulje od kantariona


Ljekovito djelovanje kantariona: Kantarion ima mnogostranu ljekovitost te je već u starom vijeku bila veoma omiljena.

Dioskorid je opisao neke njene ljekovite efekte, Plinije Sekund spominje je u veoma pohvalnom svjetlu a ne manje i grčki ljekar Galen. Paracelsus je bio veliki pristalica kantariona i preporučivao je kao ljekovitu biljku za čišćenje rana i krvi. Kneipp, Bohn, Flamm, Eckstein, Madaus i drugi nadopunili su njenu ljekovitu vrijednost tako da je kantarion, uprkos svim anorganskim lijekovima i dalje zadržala istaknuto mesto u prirodnom liječenju.

Kantarion je biljka za rane jer ima svojstva da umiruje bolove i da steže; ona je hvaljena kao izvrstan lijek za živce, a djeluje na smanjenje grčeva kao i na rastvaranje sluzi. Prije svega se preporučuje ulje od kantariona protiv opekotina, svježih rana koje krvare, povreda mišića, izljeva krvi, nagnječenja tkiva i za liječenje bubuljica, čireva otoka. Ulje od kantariona veoma je dobro kao sredstvo za njegu kože, kako kod nečistoće i ispucale kože, tako i kod suhe ljuskave kože i dr.

Priprema ulja od kantariona: Ulje od kantariona toliko je poznato i omiljeno da se zbog velike potrebe nude i lošiji proizvodi. Ti „specijaliteti“ najvećim su dijelom falsifikovani, obojeni bojom alkanin i zbog toga bezvrijedni. Najsigurnije će proći onaj koji taj prirodni lijek pripremi sam. Priprema je sasvim jednostavna, a ulje od kantariona treba biti na raspolaganju u svakom domaćinstvu, tim više što njegova ljekovitost traje i do dvije godine.

Biljka kantariona se sakupi i svježa donese kući. Da biste bili uvjereni da sakupljate zaista pravu
biljku a ne neku sličnu drugu vrstu koja nema ljekovitosti, treba listove pobliže pogledati jer su oni kod kantariona sitno izbušeni a i cvjetove treba među prstima satrti pa će se obojiti krvavo-crvenom bojom.

Poslije skupljanja treba oprezno skinute listove i cvjetove staviti u jednu prostranu bocu sa širokim grlom, i preko toga preliti 3-4 puta veću količinu najfinijeg maslinovog ulja. Poslije toga se boca dobro začepi i stavi na sunce da stoji 6 do 7 sedmica. Sadržaj boce se češće promućka. Ako je ljeto kišno i nije sunčano, boca se stavi na toplo mesto u blizini štednjaka. Poslije tog vremena ulje će poprimiti svijetlocrvenu boju. Sada se čitav sadržaj boce prelije kroz čistu krpu i dobro iscijedi ostatak biljke. Ako se sada nakon ponovnog stajanja pokaze na površini vodeni sloj, treba ga skinuti gumenom cjevčicom. Time je, na tako jednostavan način, uvijek u kući na raspolaganju jedan od najboljih prirodnih lijekova.

Treba još spomenuti da je ovo ulje, uzimano kašikom, bezbolni lijek protiv crvenih glista. S obzirom na to da ovo ulje lagano zatvara, moraju osobe koje naginju zatvoru uskoro nakon uzimanja uzeti sredstvo za poboljšanje stolice (krušina, rabarbara, sena i dr.).

Osim već nabrojenih mogućnosti primjene ulja od kantariona kao sredstva za rane i njegu kože, ono je i odlično sredstvo za masažu kod krstobolje (lumbago), bolova izazvanih gihtom i reumatizmom, iščašenja i bolova u leđima.

Unutrašnja primjena kantarionovog ulja: Ulje od kantariona može se uzimati i kao lijek iznutra i to 10-15 kapi na pola čajne kašike vode a ne na šećeru. U ovakvom obliku primjenjuje se kod bolova u trbuhu, kolika, upale crijeva, kod nekontrolisanog mokrenja u krevet djece ili odraslih i kod prekomjerne sluzi u plućima (katar).

Ulje od kantariona treba uvijek čuvati na tamnom mjestu a najbolje je da se ulje nakon pripreme ulije u tamnu bocu.

Maslačak: Zaboravljeni supermen među ljekovitim biljkama

Želite vrhunsku superhranu i lijek za nula maraka? Osvrnite se oko sebe, vidjet ćete ga posvuda. 

Maslačak je jedna od najljekovitijih biljaka naših krajeva, pa se nemojte samo diviti sunčano žutoj boji njegovih cvijetova, nego od maslačka pripremite ukusna i hranjiva jela i ljekovite čajeve. 

Maslačak količinom minerala i vitamina nadmašuje špinat i mrkvu. Izuzetno je bogat kalijem, željezom, kalcijem, magnezijem, fosforom te vitaminima A, B, C i D, kao i ljekovitim gorkim tvarima koje pročišćuju organizam od toksina.

 Također, on pospješuje rad bubrega i pomaže kod infekcija mokraćnih puteva, pomaže u snižavanju krvnog pritiska, masnoća i šećera u krvi, potiče rad jetre i žuča, pomaže kod slabokrvnosti, ublažava probavne tegobe i olakšava varenje masne hrane, pomaže kod kašlja i odličan je za detoksikaciju, mršanje i uklanjanje celulita.

 Maslačak berite na livadama daleko od cesti i drugih onečišćenja. Ako vam je potrebna cijela biljka, najlakše je ubrati tako da pod korijen zavučete nož te izvadite biljku.

 Ako su vam potrebni listovi, najbolje ih je brati s grmova koji još nisu procvali, jer su tada listovi manje gorki. Svježi listovi odlični su za pripremu salata te se mogu dodati u rižoto, tjesteninu, umake, a njima se mogu obogatiti i kašasti sokovi odnosno smoothieji. Za pripremu čaja, maslačkovi listovi trebaju se osušiti na prozračnom i sjenovitom mjestu.

petak, 10. ožujka 2017.

Badem čuva krvotok i jača libido


Badem nije samo ukusna, već i izuzetno zdrava namirnica. Bogat je vitaminima B grupe, ali i vitaminom E, zbog čega se smatra čuvarom srca i krvotoka.

 Sadrži i minerale kalcij, kalij i magnezij, a posebno se preporučuje osobama koje ne konzumiraju mliječne proizvode. Zahvaljujući bogatom sadržaju nezasićenih masnih kiselina, doprinosi i snižavanju holesterola.

 Osim toga, badem se tradicionalno smatra afrodizijakom za muškarce. Bogat je aminokiselinom argininom koja igra važnu ulogu kod vazodilatacije, odnosno širenje krvnih sudova i postizanja erekcije. Redovan unos badema pozitivno utiče na plodnost, kao i na kvalitet spermatozoida i njihovu pokretljivost.

 U kozmetici je zastupljeno bademovo ulje koje se koristi za njegu kože i kose. Hranljive kreme od badema štite kožu od nepovoljnih vanjskih faktora kao i od hladnoće, zbog čega su pogodne za zimske dane. Mlijeko za tijelo od badema posebno se preporučuje za suhu kožu, jer je hrani i daje joj potrebnu vlažnost.

Sjeme grožđa ubija čak 80 posto kancerogenih ćelija



Najstrašnija bolest našeg doba je rak. Gomila istraživanja i milioni dolara se troše u težnji da se pronađe lijek za ovu opaku bolest.

 Napretka još uvijek nema. S druge strane, statistike pokazuju da je kancer jedna od najprofitabilnijih bolesti za farmaceutsku industriju.

 U doba interneta, možemo vidjeti brojne priče ljudi koji su izliječili rak na potpuno prirodan način, bez hemoterapije i zračenja. Iz toga možemo zaključiti da je pravo pitanje koliko mi zaista znamo o kanceru i šta nam nije rečeno. Farmaceutske kompanije jednostavno ne žele da rizikuju gubitak tolikih sredstava.

 U tom kontekstu, istraživanje koje je sproveo Univerzitet u Kentuckyju o efektima koje sjeme grožđa ima na liječenje raka, imalo je obećavajuće rezultate.

 Ova studija je objavljena u časopisu Američke asocijacije za istraživanje kancera i dostupna je na uvid svima.

 Postoji još ogroman broj studija pored ove koje su pronašle prirodne supstance koje mogu pomoći prilikom borbe s rakom, međutim još uvijek ne postoji 100% efikasan lijek za kancer, a milioni ljudi svakodnevno umiru od ove užasne bolesti.